Hobi Grafika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Citati iz knjiga

+29
ogycko
chocolate
jaarban
Dragica
Faith
fay
atanackovic
svetlost
mouth33
Duca
lilly14
MedenoSrce
Nirvana
Lycanthrope
PetarPan
spectar
Orion
obican_covek
Lili
MarimJa
Angel
Gogi
ida0407
Complicated`
Acid
Zvezdana
Sonja
Osnivac foruma
~Lenami~
33 posters
Go down
ida0407
ida0407
1. stepen
1. stepen
Female
Number of posts : 109
Age : 41
Registration date : 2007-09-08
http://ida0407.blogger.ba

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Thu 13 Sep - 21:27
HASANAGINICA - drama

Hasanaginica:
Spavaš, moje krotko janje!
Spavaš, moje milovanje,
I ne znadeš da te suzom,
Moj ljiljane, majka rosi...
Spavaš... Sanjaš majku svoju...
A ne znadeš, dušo moja,
Da pošljednjim poljupcem te
Na rastanku majka ljubi...
I da više nikad neæe
Milovati tvoje kose,
Niti æe te, mili sine,
Ikad više tužna majka
Uspavati pjesmom slatkom!...
Nikad više... nikad više...

Emina:
(Koja od bola ne može da sluša više
naricanje Hasanaginice.)


Hajde, Zejno! Dosta... dosta!...

Hasanaginica:
Pusti sestro, još jedanput
Da napojim ljiljan rani...
Da mi ne bi žedan bio
Tihe rose, suza mojih!...

Pusti samo još jedanput
Da ižljubim oèi svoje!...
Još... jedanput... zbogom... sine...
Još... jedanput... zbogom... dušo...

(Izdahne držeæi pošljednji poljubac na licu Rašidovom.)
Gogi
Gogi
Novajlija
Novajlija
Female
Number of posts : 32
Age : 38
Lokacija : Karlovac
Registration date : 2007-09-14

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Fri 14 Sep - 17:50
"Sve su ljubavi sretne na isti nacin, a nesretne na svoj."

L.N.Tolstoj, Ana Karenjina
Angel
Angel
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 2769
Age : 37
Lokacija : Pula
Posao/dokolice : Zaposlena....
Registration date : 2007-06-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Fri 14 Sep - 18:15
Što nije Sve su obitelji sretne na isti naèin, a nesretne na svoj?
avatar
Osnivac foruma
PSP umetnik
PSP umetnik
Female
Number of posts : 10319
Age : 45
Registration date : 2006-08-28

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Sun 16 Sep - 14:52
DOBRO U ZLU I ZLO U DOBROM

Kineski seljak i njegov sin od sve imovine imali su samo jednu kobilu.

Nekom prilikom kobila im je pobegla i njihov komsija je dosao i rekao im:
- Kakva uzasna stvar, da vam kobila pobegne.
Seljak je na to odgovorio:
- Ne znam da li je losa ili dobra, takav je zivot.

Sledeceg dana kobila se vratila i sa sobom dovela citav copor divljih konja.

Komsije su se okupili i rekli:
- Kakva velika sreca. Tvoja kobila ti je dovela toliko drugih konja.

Sada si bogat covek.
A seljak je na to odgovorio:
- Tesko je reci da li je to dobro ili zlo. To je zivot.

Seljakov sin je hteo da ukroti konje i zajahao je jednog.

Ali konj ga je zbacio , on je slomio nogu i ostao hrom.

Komsije su rekli seljaku:
- Uzasno je to sto ti se desilo. Tvoj sin da ostane bogalj.
Seljak je odgovorio:
- Ja ne znam da li je to zlo ili dobro. To je zivot.

Uskoro su vojnici dosli u selo i mobilisali za rat sve sposobne mlade ljude i uzeli su komsijinog sina, ali seljakovog nisu, jer je bio hrom.

Tada je komsija rekao:
- Mozda vise nikada necu videti svog sina. Ali ti si srecan, tvoj sin je postedjen.
Seljak je opet odgovorio:
- Ja ne znam da li je to dobro ili zlo. TO JE ZIVOT...

(prepis sa jednog bloga, pravi izvor mi nije poznat...)
MarimJa
MarimJa
Novajlija
Novajlija
Number of posts : 17
Registration date : 2007-02-26

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 26 Sep - 22:19
Nego zemljaèe, ja sad zaista moram da idem. Znaš, ja živim u Goslaru, a ovdje sam samo nekim poslom.” ”Stani bolan Osmane”, usplahireno æe Ilija. ”Reci mi za ime svijeta šta ti je znaèila ona skraæenica Ž. B. Lj., onaj naziv tvoje stranke?” ”A to bi htio da znaš! E pa to ti je dragi prijatelju veoma jednostavno, kao što su uostalom jednostavne sve dobre, korisne i pametne stvari, To ti naprosto znaèi Živite ba ljudi! Ajd uzdravlju! Možda æemo se još koji put sresti, dok smo ovdje i dok nas debela tetka Germanija èuva od belaja domaæega. Rekavši to, Osman snažno protrese Ilijinu ruku i brzim, energiènim korakom, napusti restoran. Ilija se zamišljeno poèeša iza uva. Ni sad nije mogao sa sigurnošæu da kaže, da li je Osman Raduloviæ malo šašav, ili ipak izuzetno pametan.

Zvonko Mijokoviæ
MarimJa
MarimJa
Novajlija
Novajlija
Number of posts : 17
Registration date : 2007-02-26

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 26 Sep - 22:21
"...Ima u dusi mojoj oziljak koji samo u snu boli.
I ne znam od kog bola on je ostao,i da li je to bilo jutro ili suton kad se urezao u moju dusu..." Takva je nasa dusa.
Ispunjena uspomenama koje nas rastuze,nasmeju,zabole. Ponekad namjerno diramo te stare oziljke iako znamo da nas ceka neprospavana noc. Pa onda kroz prozore gledamo u neko tudje nebo i uzalud trazimo one zvjezde ka kojima smo nekad davno upirali ceznjive poglede i samo njima odavali tajne prvih mladalackih ljubavi.Pa se naprezemo da cujemo onaj ljetni povjetarac sto je saputao u krosnjama drveca ispod kojeg smo se,drzeci svoju prvu ljubav za ruke,skrivali od radoznalih pogleda. Ali...umjesto tog sapata samo uzdah srca svoga cujemo. Prohujalo je vrijeme i mnoge vode protekle....nema vise ni parnjaca ni zvizduka vozova koji su najavljivali da smo blizu onog koji nas na nekom sivom peronu ceka uzdrhtalog srca.Niti iscekivanja postara da nam glas od voljene osobe donese pa da po ko zna koji put procitamo rijeci koje su drhtavom rukom pisane; "ljubim te", "mislim na tebe", "nedostajes mi".Pa prislonimo pismo na grudi i uzdahnemo od nekog slatkog bola sto nam kroz srce mine... Od svega ostase samo uspomene od kojih se pobjeci ne moze.Cak i kada bi znali put sto vodi u zaborav,mi nebi posli njime.Vec se uvijek istom stazom vracamo sto vodi do mora uspomena.I uronimo u te talase koji nas miluju,nose,vuku u dubine....I plovimo,plovimo ka onim nekim dalekim,nedostiznim obalama sto nas svake noci zovu i mame. I onda se odjednom probudimo jer se uplasimo da cemo potonuti u tom uskovitlanom moru uspomena.A kad se pogledamo u ogledalo...vidimo ispod ociju nekoliko sitnih kapi...blistavih...slanih..."

(D.Maksimovic)
MarimJa
MarimJa
Novajlija
Novajlija
Number of posts : 17
Registration date : 2007-02-26

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 26 Sep - 22:22
Toliko puta, doživeo sam poraze, pa više i ne osecam
istinski tamjan sumnje. Prejeo sam se pobeda, pa više
i ne osecam istinsku zvonjavu slave. Ne umem ni da se
uplašim.
Ne umem više ni da umem.

Izdajstvo lirike - Miroslav Antic
Lili
Lili
2. Stepen
2. Stepen
Female
Number of posts : 126
Age : 54
Registration date : 2007-09-27

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Sun 7 Oct - 13:35
[quote="~Lenami~"]-
-
-Sreæu možete da prepoznate po bolu koji ostaje kada sreæa prodje- Prust


Volela bih da su nas ucili dok smo bili mali da srecu prepoznamo i da je zadrzimo, da ne bi tugovali kada je izgubimo!Lili
avatar
Osnivac foruma
PSP umetnik
PSP umetnik
Female
Number of posts : 10319
Age : 45
Registration date : 2006-08-28

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Sun 7 Oct - 22:22
# Sonet o neporoènoj ljubavi

Nema je ovde, sve je više gubim
U èasnom krugu kog zaborav rubi.
Oh, gipka sliko varke, varko živa,
kad kamen vida njeno lice biva.

Daj mi snage da neporoèno ljubim
dane zapoèeo tužno. Tu se skriva
bol bez odjeka i reè bez odziva.
O, daj mi snage nad silama grubim.

Vrati mi sliènost da usnim, dok strava
tišti mi èelo i nièe na stolu.
Ona je deo predela što spava.
Pomešana s vetrom dok æuti u sjaju
iscrpem buduænost u svirepom bolu
što sanja krv leta i pakao u raju.
Sonja
Sonja
Efficiency Miracle
Efficiency Miracle
Female
Number of posts : 3768
Age : 51
Lokacija : Kanada
Raspolozenje : heh
Registration date : 2006-11-22

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 10 Oct - 18:18
”Sreæa postoji za one koji plaèu,
one koji su povrijeðeni,
oni koji traže i one koji se trude,
jer samo oni znaju cijeniti ljude
koji dotaknu njihov život”.
obican_covek
obican_covek
1. stepen
1. stepen
Male
Number of posts : 280
Age : 51
Registration date : 2007-10-23

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Tue 23 Oct - 20:56
Mozda je sve sto je strahotno u najdubljoj osnovi upravo ono bespomocno sto od nas trazi pomoci.


Pisma mladom pesniku - Rajner Marija Rilke
Sonja
Sonja
Efficiency Miracle
Efficiency Miracle
Female
Number of posts : 3768
Age : 51
Lokacija : Kanada
Raspolozenje : heh
Registration date : 2006-11-22

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 31 Oct - 19:08
Ja i svet

Èinjenica da ja postojim potvrðuje da svet nema nikakvog smisla. Kako da naðem smisao u padovima èoveka, dramatiènim i nesreænim, kada se sve svodi, u krajnjoj instanci, na prazninu i patnju koja je zakon ovog sveta? To što je svet dozvolio postojanje ljudskog primerka mog tipa dokazuje samo da su mrlje na takozvanom suncu života tako velike da æe vremenom da mu sakriju svetlost. Zverstvo života me gazilo i pritiskalo, iseklo mi krila u punom letu, i pokralo mi sve radosti na koje sam imao pravo. Sva moja preterana revnost i sva paradoksalna i luda strast koju sam uložio da bih postao sjajan pojedinac, sva demonska vradžbina koju sam konzumirao da bih navukao buduæi oreol i sav zanos koji sam nasipao za organsko preobraženje ili za unutrašnje svitanje, pokazali su se slabijim od zverstva i iracionalnosti ovoga sveta koji je prosipao u mene sve svoje negativne i otrovne rezerve. Život nije otporan na veliku temperaturu. Zbog toga sam došao do zakljuèka da najuznemireniji ljudi, sa unutrašnjim dinamizmom dovedeni do paroksizma, koji ne mogu prihvatiti uobièajenu temperaturu, moraju propasti. To je aspekt životnog demonizma, ali i aspekt njegovog nedostatka; on objašnjava zašto je život privilegija mediokriteta. Samo mediokriteti žive na normalnoj temperaturi života; ostali se troše na temperaturama koje život ne podnosi, gde ne mogu da dišu , osim ako se nalaze jednom nogom s one strane života. Ne mogu doneti ništa na ovaj svet, jer imam samo jedan metod: mtod agonije. Žalite se da su ljudi zloèesti, osvetoljubivi, nezahvalni ili licemerni? Predlažem vam metod agonije, kojim æete se privremeno spasiti od svih ovih nedostataka. Primeniti ga na svaku generaciju, pretvorite ga u agoniju, u iskustvo poslednjih trenutaka, da bi u straviènom muèenju pokušao veliko èišæenje iz vizije smrti. Potom ga pustite i ostavite da beži od straha sve dok iscrpljen ne padne. I garantujem vam da je uèinak neuporedivo ispravniji od svih koji su dobijeni normalnim putem. Kada bih mogao, doveo bih vasceli svet u agoniju, da bih ostvario èišæenje korena života; stavio bih goruæe i ubedljive plamenove na te korene, ne da bih ih uništio, veæ da bih im dao drugu snagu i drugu toplinu. Vatra koju bih ja upalio u ovom svetu, ne bi donela ruševine, veæ kosmièki preobražaj. Na taj naèin, život bi navikao na visoku temperaturu i ne bi više bio medij za madiokritete. A možda u ovom snu ni smrt ne bi bila imanentna ovom životu.

Emil Sioran – Krik beznaða
Sonja
Sonja
Efficiency Miracle
Efficiency Miracle
Female
Number of posts : 3768
Age : 51
Lokacija : Kanada
Raspolozenje : heh
Registration date : 2006-11-22

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 31 Oct - 19:09
*Radjanje nije trenutni dogadjaj, nego trajni proces. Cilj zivota je sasvim se roditi, a njegova tragedija je u tome da vecina nas umre pre no sto se sasvim rodi. Ziveti znaci svakog minuta se radjati. Smrt nastupa kad radjanje prestane.*





E.Fromm & T.D. Suzuki,
Sonja
Sonja
Efficiency Miracle
Efficiency Miracle
Female
Number of posts : 3768
Age : 51
Lokacija : Kanada
Raspolozenje : heh
Registration date : 2006-11-22

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 31 Oct - 19:09
Na pocetku svih staza i puteva, u osnovi same misli o njima, stoji
ostro i neizbrisivo urezana staza kojom sam prvi put slobodno prohodao.

To je bilo u Visegradu, na tvrdim, nepravilnim, kao izglodanim
putevima, gde je sve suvo i cemerno, bez lepote, bez radosti, bez
nade na radost, bez prava na nadu, gde neki gorak zalogaj, koji
covek nikad nije pojeo, poigrava u grlu sa svakim korakom, gde
zega i vetar i sneg i kisa jedu zemlju i seme u zemlji i sve sto
ipak nikne i rodi se, zigosu i saviju i pognu toliko da bi ga, kad
bi mogli, pobili drugim krajem u zemlju, samo da ga vrate u
bezoblicje i tamu iz koje se otelo i niklo.

To su bezbrojne staze koje kao konci i gajtani saraju brda i
padine oko varosi, uviru u beli drum ili nestaju pored vode i u
zelenim vrbacima. Nagon ljudi i zivotinja nacrtao je na te puteve
a nuzda ih ugazila. Tu se tesko i polazi i ide i vraca. Tu se sedi
na kamenu i zaklanja pod drvetom, na suvu mestu ili u oskudnu hladu,
radi odmora, radi molitve ili seljackog prebrajanja pazara. Na tim
stazama koje vetar mete i kisa pere a sunce okuzuje i raskuzuje,
na kojima se sreta samo izmucena stoka i ljudi cutljivi, tvrda
lica, tu sam ja zasnovao svoju misao o bogatstvu i lepoti sveta.
Tu sam, neuk i slab i praznih ruku, bio srecan opojnom srecom
do nesvestice, srecan od svega onoga cega tu nema, ne moze da
bude i nikada nece biti.

Ivo Andric ("Staze")
Angel
Angel
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 2769
Age : 37
Lokacija : Pula
Posao/dokolice : Zaposlena....
Registration date : 2007-06-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Sun 4 Nov - 19:43
Najvažnije stvari je najteže reæi. To su stvari kojih se sramimo jer ih
rijeèi umanjuju - kad ih izgovorimo, stvari koje su se èinile
neogranièenima dok su bile u našoj glavi stisnu se na obiènu, životnu
velièinu. Ali, ima tu još nešto, zar ne? Najvažnije stvari su preblizu
mjestu gdje je zakopano naše tajno srce, kao putokazi prema blagu koje
bi neprijatelji rado ukrali. I dogodi se da s naporom otkrijemo neku
tajnu, a da nas ljudi èudno gledaju ne shvaæajuæi što smo uopæe rekli
ni zašto smo mislili da je tako važno da smo bili na rubu suza dok smo
govorili. Mislim da je to najgore. Kad tajna ostane zakljuèana ne zato
što nije isprièana, nego zato što je nitko nije razumio.



Èetiri godišnja doba - Truplo - Stephen King
Orion
Orion
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 358
Age : 45
Registration date : 2007-11-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Sun 18 Nov - 21:03
Ljubav je uvijek nova.
Svejedno je volimo li jedan, dva, deset puta u životu - uvijek smo pred situacijom koju ne poznajemo. Ljubav nas može odvesti u pakao ili raj, ali uvijek nas nekamo odvede. Treba je prihvatiti, jer ona je hrana našeg postojanja. Ako je odbacimo, umrijet æemo od gladi, gledajuæi bremenite grane na stablu života, bez hrabrosti da ispružimo ruku i oberemo plodove. Treba iæi za ljubavlju ma gdje ona bila, èak i kad to znaèi sate, dane, tjedne razoèarenja i tuge.
Jer u èasu kad krenemo ususret ljubavi, i ona kreæe u susret nama.
I spasi nas.

Paolo Koeljo - Na obali reke Pjedre sedela sam i plakala
Orion
Orion
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 358
Age : 45
Registration date : 2007-11-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Mon 19 Nov - 7:38
Kada bih imao jedan komadic zivota, dokazivao bih ljudima koliko grijese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.

Kada bi Bog za trenutak zaboravio da sam ja samo krpena marioneta, i podario mi komadic zivota, moguce je da ne bih kazao sve sto mislim, ali bih nesumnjivo mislio sve sto kazem. Stvari bih cijenio ne po onome sto vrijede, vec po onome sto znace. Spavao bih manje, sanjao vise. Shvatio sam da svaki minut koji provedemo zatvorenih ociju gubimo sezdeset sekundi svjetlosti. Hodao bih kada drugi zastanu, budio se dok ostali spavaju. Slusao bih druge dok govore,... i kako bih uzivao u sladoledu od cokolade.

Kada bi mi Bog poklonio komadic zivota, oblacio bih se jednostavno, izlagao potrbuske suncu, ostavljajuci otkrivenim ne samo tijelo vec i dusu.

Boze moj, kada bih imao srece, ispisivao bih svoju mrznju na ledu, i cekao da izgrije sunce. Slikao bih Van Gogovim snom na zvijezdama jednu Benedetijevu poemu, a Seratovu pjesmu bih poklanjao kao serenadu u casu svitanja. Zalivao bih ruze suzama, da bih osjetio bol od njihovih bodlji, i strastven poljubac od njihovih latica.....

Boze moj, kada bih imao jedan komadic zivota... Ne bih pustio da prodje ni jedan jedini dan, a da ne kazem ljudima koje volim da ih Volim. Uvjeravao bih svaku zenu i svakog muskarca da su mi najblizi i zivio bih zaljubljen u Ljubav.

Dokazivao bih ljudima koliko grijese kada misle da prestaju da se zaljubljuju kada ostare, a ne znaju da su ostarili kada prestanu da se zaljubljuju.

Djeci bih darovao krila, ali bih im prepustio da sama nauce da lete.

Stare bih poucavao da smrt ne dolazi sa staroscu vec sa zaboravom.

Toliko sam stvari naucio od vas, ljudi...

Naucio sam da citav svijet zeli da zivi na vrhu planine, a da ne znaju da je istinska sreca u nacinu savladjivanja litica.

Shvatio sam da kada tek rodjeno dijete stegne svojom malom sakom svoga oca da ga je steglo zauvijek.

Naucio sam da covjek ima pravo da gleda drugog odozgo jedino kada treba da mu pomogne da se uspravi.

Toliko sam toga mogao da naucim od vas, premda mi to nece biti od vece koristi, jer kada me budu spakovali u onaj sanduk, ja cu na zalost poceti da umirem...

Zaljubljen u ljubav -G. G. Markes
Orion
Orion
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 358
Age : 45
Registration date : 2007-11-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Mon 19 Nov - 21:51
Toliko puta, doživeo sam poraze, pa više i ne osecam
istinski tamjan sumnje. Prejeo sam se pobeda, pa više
i ne osecam istinsku zvonjavu slave. Ne umem ni da se
uplašim.
Ne umem više ni da umem.

Izdajstvo lirike - Miroslav Antic
Orion
Orion
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 358
Age : 45
Registration date : 2007-11-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Tue 20 Nov - 7:30
Kasno je. Ležiš u krevetu i ne možeš da zaspiš. Ulica je mirna, s vremena na vreme vetar u baštama pomeri drveæe. Negde zalaje pas; udaljenom ulicom prolaze kola.


A sna nema.


Ne pomaže ti da ideš gore-dole, da ustaneš i ponovo legneš. To je jedan od onih èasova u kojima nema naèina da pobegneš od samog sebe. tobom æe zagospodariti misli i kretanja duše, a društva nema da se, kao obièno, isprièaš. Onome ko je u tuðini, pred oèi izlaze kuæa i bašta u domovini i detinjstvo, šume u kojima je proživeo najslobodnije i najnezaboravnije deèaèke dane, sobe i stepeništa na kojima se èula graja njegovih deèaèkih igara. Slike roditelja, strane ozbiljne, ostarele, sa ljubavlju, brigom i tihim prekorom u oèima. Pruža ruku i uzalud oèekuje da i njemu neko pruži desnicu, prekrivaju ga velika tuga i usamljenost; izranjaju i drugi likovi i u nesigurnim i ozbiljnim raspoloženjima ovih sati èine nas, gotovo sve, tužnim. Ko u mladosti nije zadavao brige svojim najbližima, odbijao ljubav i prezirao naklonost, ko nije bar jednom iz inata i obesti izbegao sreæu koja je pred njim stajala, ko nikada nije povredio svoj ili tuð ponos, ili se ogrešio o prijatelje nekom nesmotrenom reèju, nekim ružnim i uvredljivim ponašanjem? Sada svi oni stoje pred tobom, ne govore ništa i èudno te gledaju mirnim oèima, a tebe je sramota od njih i od samog sebe.


U našem užurbanom i neosetljivom životu zaèuðujuæe je malo sati u kojima duša može da bude svesna sebe, u kojima život ustupa mesto smislu i duhu, a duša neskriveno stoji pred ogledalom uspomena i savesti. To se verovatno dešava pri preživljavanju velikog bola, verovatno nad kovèegom majke, verovatno na bolesnièkoj postelji, na kraju nekog dugog usamljenièkog putovanja, u prvim satima ponovnog vraæanja u život, ali to uvek prate nemiri i muèenja.
Vrednost ovakvih budnih noæi je baš u tome. U njima duša uspeva da bez snažnih spoljašnjih potresa doðe do onoga što je pravedno, bez obzira da li je to èudno, ili zastrašujuæe, da li je za osudu, ili za žaljenje.


Umetnost dokolice (Besane noæi) - Herman Hese
Orion
Orion
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 358
Age : 45
Registration date : 2007-11-18

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Tue 20 Nov - 17:48
Samo oni koji se plaše da zauzmu neki stav u životu
prihvataju na sebe ulogu dobre duše.
Uvek je neuporedivo lakse verovati u sopstvenu dobrotu,
nego se sukobiti sa drugima
I boriti se za svoja prava.
Sigurno je lakse otrpeti uvredu ne uzvrativši je,
nego smognuti hrabrost
I upustiti se u borbu sa jaèim od sebe;
uvek možemo reæi da nas baèeni kamen nije pogodio,
a onda tek noæu ,
u samoæi,
dok nas sustanar ili supruznik spava,
oplakivati,
u potaji ,
svoj kukavièluk!

Djavo i gospodjica Prim - Paulo Koeljo
avatar
Osnivac foruma
PSP umetnik
PSP umetnik
Female
Number of posts : 10319
Age : 45
Registration date : 2006-08-28

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Tue 27 Nov - 14:54
Znakovi pored puta
Ivo Andric



.....Dodje vreme kad se dugovi traze, i to odjednom i sa
strasnim, zamrsenim kamatama. I ne samo to nego sve ono sto
je covek ikad u zivotu kupio placa sad ponovo, i to po novoj,
visoj ceni.

......Nije najgore sto sve prolazi, nego sto mi ne mozemo i ne
umemo da se pomirimo sa tom prostom i neizbeznom cinjenicom.

...... Ja sam od onih ljudi koji vrlo dockan bivaju pametni. I
nikad potpuno. A sto je najgore, to se ne primecuje na prvi
pogled.

........Mi obicno mislimo - ili smo bar skloni takvom nacinu
misljenja - da su ljudi onakvi, i samo onakvi kakvi se pokazuju
u odnosu prema nama i nasim interesima, shvatanjima i ukusima.
Tim odnosom mi ponajcesce i ponajvise merimo celog coveka i
odredjujemo mu karakter i vrednost. Od takvog nacina misljena
tesko se brani i najbolji i najrazumniji medju nama.

....Niko od nas nikad ne moze znati kako izgleda u ocima drugog
coveka. Jer ako je i najbolji psiholog, on to sam ne moze proniknuti,
a onaj drugi nece mu to nikad u celosti, iskreno kazati. Nece hteti
ili nece umeti.

.....Mnoge velike i sudbonosne strasti nase mladosti pocivaju
na prostom nesporazumu. Tu smo mi kao nevest i nespretan covek
koji udje u neku radnju, pokaze na neku stvar u izlogu i kaze
tonom coveka koji je resen na sve:
- Uzimam ovo i placam koliko trazite.
A posle, posle kad je sve dockan, pokaze se da ste usli
u pogresnu radnju i trazili nesto sto vam ne treba i sto stvarno
niste nikad zeleli da imate.

.......Mi bismo bili potpuno srecni, ili bar blizu srece, kad
bismo zaista imali sve ono sto zavidljivci koji nas okruzuju
misle da imamo, i kad bismo sve to imali i onako i pod onakvim
uslovima kako to njima izgleda.....

....Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije
trebalo. Trebalo je ziveti.....
avatar
Osnivac foruma
PSP umetnik
PSP umetnik
Female
Number of posts : 10319
Age : 45
Registration date : 2006-08-28

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Wed 28 Nov - 2:50
Jovan Ducic
Blago Cara Radovana- O ljubavi

...Zaljubljeni covek misli da uvek voli prvi put, iako je pre toga
sto puta voleo; a dogadja se cak da veruje kako je odista samo ovaj
put istinski voleo....

....Ljubav je nacesce jedno veliko mastanje, jer smo izmislili sve
vrline kod zene koju volimo, i uobrazili da su sve srece mogucne,
i zakljucili da su sve prepone sitne i neznatne...


...Govoriti o ljubavi, to je vec pomalo voleti. Nikad zena ne govori
o ljubavi s nekim koji joj se ne svidja kao covek, i kojeg nikad ne
bi mogla voleti ili pozeleti....

...cak i oni ponosni ljudi koji inace smatraju ropstvo
za najvece zlo; rado se lisavaju zbog ljubavi neceg cega se inace
nikada nisu hteli odreci; i nose svoju ljubav kao bolest ili okov;
i zive u strahu da ne izgube samo onog kog vole...
spectar
spectar
3. Stepen
3. Stepen
Female
Number of posts : 628
Age : 49
Lokacija : U svom svetu
Registration date : 2007-11-29

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Thu 29 Nov - 23:32
Covek prolazi kroz sadasnjicu vezanih ociju. Sme samo da sluti i nagadja sta , u stvari, on zivi. Tek kasnije, odvezuju mu maramu sa lica i on, kad osmotri proslost, utvrdjuje sta je ziveo i kakav je to imalo smisao.

Smesne ljubavi, price


Kada bi covek bio odgovoran samo za ono cega je svestan, glupaci bi bili unapred oslobodjeni svake krivice. Samo, covek je duzan da zna.Covek je odgovoran za svoje neznanje. Neznanje je krivica.

Smesne ljubavi


Ljudi izvikuju kako zele stvoriti ljepsu buducnost, ali to nije istina. Buducnost je praznina prema kojoj su svi ravnodusni, koja nikoga ne zanima, dok je proslost puna zivota i njeno lice nas izaziva, ljuti, vredja, tako da ga zelimo unistiti ili premazati bojom. Ljudi zele biti gospodari buducnosti samo zato da mogu mijenjati proslost.

Knjiga smjeha i zaborava


Milan Kundera
avatar
Osnivac foruma
PSP umetnik
PSP umetnik
Female
Number of posts : 10319
Age : 45
Registration date : 2006-08-28

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Tue 4 Dec - 10:43
Kahlil Gibran
(1883-1931)


Prorok

***

...Kad vas ljubav pozove, poðite za njom, Premda su staze njene tegobne i strme. A kad vas krila njena obgrle, prepustite joj se, Premda vas maè, skriven meðu perima njenim, može povrediti. A kad vam progovori, verujte joj, Premda vam glas njen može unistiti snove, k'o što severac opustoši vrt. Jer, baš kao sto vas krunise, ljubav æe vas i razapeti. Isto kao što vas podstièe da rastete, isto tako æe vas i okresati. Kao sto se uspinje do visina vaših i miluje vam granèice najtananije što trepere na suncu, Tako æe se spustiti i do vašeg korenja i protresti ga u njegovom prijanjanju za zemlju. Poput snoplja pšeniènog, sakupiæe vas u naruèje svoje. Omlatiæe vas, da bi vas ogolila. Prosejaæe vas, da bi vas otrebila od kukolja. Samleæe vas, do beline. Umesiæe vas, dok ne postanete gipki; A onda æe vas izložiti svojoj svetoj vatri, tako da postanete sveti hleb za svetu Božiju svetkovinu.

Sve æe vam to ljubav uèiniti, ne biste li spoznali tajne svoga srca i u spoznaji toj postali deo srca života.
Budete li, pak, u strahu svome tražili samo ljubavni mir i zadovoljstvo, Bolje vam je onda da pokrijete golotinju svoju, i odete sa gumna ljubavi, U svet koji ne poznaje godišnja doba gde æete se smejati, al' ne punoæom smeha svog i plakati, al' ne do poslednje suze svoje.

Ljubav ne daje ništa osim sebe i ništa ne uzima, osim sebe. Ljubav ne poseduje, niti dopušta da je poseduju; Jer, ljubav je dovoljna ljubavi.

Kad volite, ne treba da kažete: "Bog mi je u srcu", veæ: "Ja sam u srcu Božijem."
I nemojte misliti da možete usmeriti puteve ljubavi, jer ljubav, ako joj se uèinite vrednima, usmeriæe vaše puteve.

Ljubav nema drugih želja nego da se ispuni. Ali, ako volite a morate još i da želite, neka vam ovo budu želje: Da se istopite i budete kao potok razigrani što peva svoj milozvuk noæi. Da spoznate bol prevelike nežnosti. Da vas rani sopsvtveno poimanje ljubavi; I da krvarite drage volje i radosno. Da se probudite u praskozorje sa srcem krilatim i uputite zahvalnicu za još jedan dan ljubavi; Da otpoènete u poslepodnevnom èasu i razmišljate o ljubavnom zanosu; Da se s veèeri vratite kuæi sa zahvalnošæu, A potom da usnite s molitvom za voljenog u srcu i pesmom slavljenièkom na usnama.
obican_covek
obican_covek
1. stepen
1. stepen
Male
Number of posts : 280
Age : 51
Registration date : 2007-10-23

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Mon 10 Dec - 21:38
АРХИМАНДРИТ ДР ЈУСТИН ПОПОВИЋ

СРНА У ИЗГУБЉЕНОМ РАЈУ

ИСПОВЕСТ


Срна сам. У васиони ја сам чуло туге. Давно-давно, Неко је протерао на земљу све што је тужно у свима световима и од тога салио моје срце. И отада ја сам чуло туге. Живим тиме што из свих бића и твари сишем тугу. По црну кап туге спусти у моје срце свако биће чим му приступим. И црна роса туге као танки поточић струји кроз моје вене. И тамо, у моме срцу, црна роса туге прерађује се у бледу и плавичасту.

По моме бићу разливена је нека магнетска сила туге. И све што је тужно у свету она неодољиво привлачи и слаже у моме срцу. Зато сам тужнија од свих створења. И имам сузе за свачији бол. . . Не смејте ми се, о насмејани! Ја сам запрепашћена сазнањем: у овом тужном свету има бића што се смеју. О, проклети и најпроклетији дар: смејати се у свету у коме ври туга, кључа бол, пустоши смрт! Какав осуђенички дар!. . . Ја се од туге никада не смејем. Како бих се смејала када сте тако груби и сурови, ви насмејани! Када сте тако зли и ружни! А ружни сте од зла. Јер само зло наружи лепоту земаљских и небеских створова. . . Сећам се, присећам: ова је земља некада била рај, а ја - рајска срна. О, сећања од кога усхићено посрћем из радости у радост, из бесмртности у бесмртност, из вечности у вечност!...

А сада? - Мрак је попао све моје очи. На све путеве, којима се крећем, полегла је густа тама. Моје мисли капљу сузама. А осећања вру тугама. Цело моје биће захватио је неки неугасиви пожар туге. Све у мени тугом гори, али никако да сагори. И ја јадна само једно јесам: вечна жртва паљеница на васионском жртвенику туге. А васионски жртвеник туге је Земља, сива и суморна, бледа и сумрачна планета...

Моје срце је неприступачно острво у бескрајном океану туге. Неприступачно за радост. Да ли је свако срце - неприступачно острво? Реците ви што срце имате! Знате ли чиме су све опкољена ваша срца? Моје - све самим океанским понорима и безданима. И стално се дави у њима. Никако да се извуче из њих, да изађе из њих. Све чега се дохвати меко је као вода. Зато су очи замагљене од суза, а срце разривено од уздаха. Болне су ми зенице, јер су многе поноћи заноћиле у њима. Синоћ је сунце зашло у оку моме, а јутрос се није родило. Удавило се у тминама моје туге. Нешто страшно и језиво проходи моје биће. Плаши ме све што је око мене и изнад мене. О, да бих побегла од страхота овога света! А постоји ли неки свет без страхота? Зазидана сам муком, опијена пелином, пресићена чемером. Ја усплахирено будим срце своје од пијанства тугом, а оно се све више опија. Душу своју, поплашену и разјурену страхотама овога света, вичем да ми се врати, а она све безобзирније бежи од мене, тужне и сетне...

zbog duzine ostatak na strani:
http://www.agencijami.com/svgeorgije/pravoslavlje/razni/srna.htm
Sponsored content

Citati iz knjiga - Page 2 Empty Re: Citati iz knjiga

Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum